Wróć na stronę główną

 


 

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (źródło: rekuperacja.pl)

Co to jest i jak działa rekuperacja?

Inwestorzy często nie są świadomi, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja budynku - rekuperacja, jakie są konsekwencje jej braku i jak bardzo bezradny i nieskuteczny jest tradycyjny sposób wentylowania pomieszczeń. Budując nowoczesny, szczelny dom, budujesz termos. Ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia, energooszczędna płyta fundamentowa...
...wentylacja grawitacyjna w takich warunkach nie działa.

Rekuperacja (z ang. recuperation, mechanical ventilation with heat recovery) - proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie, zawsze Ty i Twoi najbliżsi oddychacie świeżym filtrowanym powietrzem. To ogromny komfort nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.
Czy wiesz, że w okresie zimowym dzięki rekuperacji możesz także zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku?

 

Na jakim jesteś etapie budowy?

Kiedy projekt budynku jest na papierze, wszystko jeszcze może się wydarzyć. Poznaj 6 najważniejszych powodów, dla których warto rekuperację pomyśleć na etapie projektu.

Źródło:www.rekuperatury.pl

 

Źródło:wikopedia